Середа, 12 Серпень 2009 / Прес-конференція голови полтавської “Просвіти” Миколи Кульчинського

У конфлікті зі встановленням у Полтаві пам’ятника гетьманові Іванові Мазепі намітилася розв’язка: його встановлять у вересні, 19-21 числа (з нагоди дня смерті Мазепи). Про це сьогодні заявив на прес-конференції народний депутат від НУ-НС, керівник обласної “Просвіти” Микола Кульчинський із посиланням на результати своєї зустрічі з міським головою Полтави Андрієм Матковським. За його словами, вони вирішили, що “Просвіта” передасть місту вже виготовлений пам’ятник, а міська рада остаточно визначить, де його встановити. Під час прес-інтернет-конференції Микола Кульчинський також прокоментував останні події навколо україно-російських відносин:

Прокоментуйте, будь ласка, заяву Президента Росії Дмитра Медвєдєва, зроблену ним у своєму зверненні. –  Очевидно, що простежується низка акцій, які проводить наш сусід – Російська Федерація, з тим, щоб повернути Україну в своє коло впливу. Більше того –  перетворити Україну на маріонеткову державу, поставити маріонеткового президента, маріонетковий уряд. Це і заява Медвєдєва, і питання по призначенню посла, і приїзд патріарха Кирила, який безумовно був не релігійним актом, а політичним. Але ця колонізаторська політика ні до чого не призведе – Україна залишиться Україною. Цей шлях – незворотний. А відносини можуть погіршитися.

Розкажіть, будь-ласка, про вашу зустріч з мером Полтави з приводу пам’ятника Мазепі. –   Отже, відбулася зустріч з міським головою Андрієм Матковським. Була дуже довга розмова. Внаслідок цієї розмови були зняті взаємні непорозуміння, взаємні звинувачення з обох сторін, і ми вийшли на конструктивний рівень вирішення проблеми встановлення пам’ятника Мазепі у Полтаві. Можу вам передати слова міського голови, дослівно не запам’ятав, але звучать вони так: «Треба, щоб пам’ятник мав достойне місце і щоб він прикрашав Полтаву, щоб Полтава пишалася цим пам’ятником». Усі питання, які були порушені у моєму відкритому листі, знялися. Ми знайшли порозуміння…. Одним словом закінчилось тим, що ми маємо абсолютне сприяння всіх структур міськвиконкому. Це – чітка, не двозначна, тверда позиція .

То де ж все таки місце встановлення пам’ятника? –  Щодо пам’ятника та його місця встановлення. Є варіант на Соборному майдані, але це все ще у процесі. Можливо, і в якійсь іншій частині міста. Декілька варіантів розглядається, але там багато питань, пов’язаних з комунікаціями. Тому конкретно говорити про це поки що не будемо.

Миколо Георгійовичу, то все ж таки пам’ятник буде один чи два? Яка доля пам’ятника, запланованого містом? –  Пам’ятник буде один. Про це ми з мером домовилися. Це було просто непорозуміння, пов’язане з відсутністю у міськвиконкомі документів про замовника. Але зараз вже чітко зрозуміло, що замовником є не обласна державна адміністрація, а «Просвіта». Зараз обговорюються моменти монтажу пам’ятника та  фінансова сторона опоряджувальних робіт.

Скажіть, будь-ласка, коли орієнтовно відкриється пам’ятник? –  За моїми підрахунками, 19 вересня, за іншими підрахунками – 21 за старим стилем – у день смерті гетьмана. Тобто до 21 вересня пам’ятник вже має стояти на своєму місці.

Як українська спільнота та народні депутати оцінили ситуацію, що відбувалася у Полтаві? – Була відповідна реакція нашої фракції, яка доручила мені тоді підготувати текст для виступу, і я його зробив. Через те реакція  з нашої фракції була негативна і різка. Були різні пропозиції, про які я зараз не хочу говорити. Але я вирішив цю реакцію пом’якшити, зустрівшись з Андрієм Матковським, адже треба шанувати міську громаду і міську владу, бо без них все одно нічого не вирішиться.

Цей пам’ятник буде цілодобово охоронятися? Ми будемо мати рішення сесії. Справа у тому, що всі пам’ятники повинні охоронятися. Прикладом є пам’ятник Івану Котляревському, на якому було знищено унікальний барельєф. При цьому розслідування так і не визначило, хто це зробив і навіщо. І такі факти вандалізму можуть повторитися щодо будь-якого іншого пам’ятника. Тому, на мою думку, всі ці унікальні споруди повинні цілодобово контролюватися відеокамерами та правоохоронними органами.

Якщо Ви мали зустріч з Матковським, то скажіть, які ваші враження від зустрічі з цією людиною? Це правда, що його у Полтаві називають Откат Откатович Напополам? Вам не здається, що пам’ятник Мазепі саме тому і не хоче Матковський у Полтаві, що Ви йому половину зібраних грошей не віддали? – Я не знаю як його називають, та й розкидатися прізвиськами б не хотів. Враження у мене від зустрічі абсолютно позитивні. Є сприяння. У моєму віці я вже давно перестав обзивати людей. Людина на стільки складна… Щоб не брати гріх на душу. Однозначних людей немає. Кожна людина, навіть найпростіша – дуже складна. У неї стільки почуттів, почувань, про які ми навіть не підозрюємо. Зі словами треба поводитися дуже обережно. Слово може вбити і піднести. Загалом, хочу вам сказати, що я помудрішав…

Джерело: Новини Полтавщини
http://regionnews.poltava.ua/index.php?go=News&in=view&id=16090

One Comment to “Конфлікт зі встановленням пам’ятника Мазепі у Полтаві вирішився”

  1. Бандера says:

    як оптимістично! а що про заяву того самого пана про проведення референдуму щодо вставновлення пам’ятника Мазепі? ніхто не чув? українофоб – воно як кацап, від чемності лише нахабніє. вони лише силу поважають, точніше, бояться. просвіта як наша україна – безсила балаканина з дулею у кишені. на 100 років матковському дочекаємось пам’ятника “мазепі в обіймах мера”. вас ставлять у принизливу позу, а ви крекчете “то, мабуть, корисно для здоров’я! а людина то файна!”

Основна мова вашого переглядача: