Відповідаючи на численні звернення і дзвінки полтавців та мешканців із інших міст, котрі зробили пожертви на виготовлення пам’ятника Іванові Мазепі, повідомляємо таке.

Бронзовий пам’ятник гетьманові України Іванові Мазепі повністю виготовлений і зберігається в Києві на творчо-виробничому комбінаті «Художник» (див. фото). Гранітний постамент також повністю готовий і зберігається на каменеобробному комбінаті «Біличі».

Причина невстановлення пам’ятника криється лише у протидії міської влади Полтави. Причому, під різними приводами. Спочатку 16 квітня 2009 р. міська рада призупиняє своє рішення про дозвіл на встановлення пам’ятника від 22 серпня 2008 р. на період відзначення 300-річчя Полтавської битви. Але як тільки після того відзначення розпочинаються роботи зі встановлення пам’ятника, терміново 15 липня 2009 року (пік відпусток!) скликається позачергова сесія Полтавської міської ради, яка раптом ухвалює рішення визначити іншого замовника та й взагалі розглянути на черговій сесії Полтавської міськради питання про надання дозволу (?!) на спорудження пам’ятника Іванові Мазепі. А як же рішення сесії від 22 серпня 2008 року? Тобто, своя рука владика: хочу – дозволяю, а хочу – плюю на синівський порив українців, які прагнуть пошанувати Великого гетьмана!!!

Дарма, що пожертви на пам’ятник робили люди з усієї України, від Львова до Донецька, хто скільки міг, хто вважав це за свій обов’язок. Це не має значення, якщо у міського голови є вперте несприйняття та незнання історичної постаті гетьмана Івана Мазепи.

У своєму інтерв’ю газеті «Вечірня Полтава» пан Матковський на запитання, чому в Полтаві ніяк не з’явиться пам’ятник Мазепі, відповів, що кому ставити в Полтаві пам’ятник і де – повинна вирішувати уся територіальна громада, а не посадові особи з Києва. Що є відвертою брехнею. Адже окрім рішення сесії міської ради від 22 серпня 2008 р., є рішення Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради (протокол № Пр-/3-03/31 засідання архітектурно-містобудівної ради від 04.12.2008), де чорним по білому написано: «Погодитись з варіантом розміщення пам’ятника гетьманові України І.Мазепі на Соборному майдані м. Полтава ліворуч від містобудівної вісі вул. Жовтневої в зоні скверу у бік Святоуспенського собору за умови:

– максимального збереження в робочому проекті існуючої планувальної схеми планувальної вісі вул. Жовтневої;

– в проекті благоустрою врахувати пішохідні зв’язки вул. Жовтневої та Соборного майдану».

Тобто, ніхто з Києва не вказував ні мерові, ні територіальній громаді, де встановлювати пам’ятник. Таке рішення ухвалив компетентний орган міської влади. А щодо думки територіальної громади, то чи запитував мер думку полтавців, чи вирішувала територіальна громада, встановлювати чи не встановлювати біля пам’ятника М.В.Гоголю скульптури гоголівських персонажів, які обійшлися міському бюджетові (а це кошти полтавців) близько мільйона гривень? Чи, може, хтось питав думку полтавців при встановленні пам’ятника «галушці», яку тягали з одного місця на інше? Чи, може, хто цікавився думкою полтавців при встановленні примітивної Арки примирення на полі Полтавської битви? Чи, може, хто радився з ветеранами, інвалідами війни, котрим, як повітря, потрібне оздоровлення, щодо реконструкції пам’ятника Слави, вартість якої, згідно з інформацією в газеті «Коло», складає 3,5 мільйона гривень?! На ці пам’ятники використовувалися гроші з міського бюджету, тобто гроші платників податків. На пам’ятник Іванові Мазепі жодної копійки з бюджету не використовувалось (не виділялось), пам’ятник дарують місту жертводавці з різних міст усієї України.

Виходить, що справа не в територіальній громаді, а знову ж таки, в небажанні, несприйнятті постаті гетьмана очільниками міста. Причому ця думка може змінюватися від «за» до «проти». А задля виправдання використовується неправдива інформація, тобто брехня. Що може свідчити про те, що пан Матковський і його підлеглі несамостійні у своїх діях. Схоже, вони абсолютно не переймаються тим, яку славу залишать по собі: синів України чи, кажучи словами Тараса Шевченка, дядьків отечества чужого.

19.11.2009 р. виконавчий комітет Полтавської міської ради подав позов до суду на Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Полтавській області про визнання незаконними (?) та скасування дозволів на виконання підготовчих робіт по об’єкту «Будівництво пам’ятника гетьманові України Іванові Мазепі на Соборному майдані м. Полтави». Товариство «Просвіта» як замовник виготовлення пам’ятника та ініціатор збору коштів цілком випадково дізнається про розгляд цього питання в суді. Судовий процес триває й досі. Клопотання товариства «Просвіта» про вступ у справу третьою стороною на боці відповідача поки що так і не розглянуто…

Шановні благодійники з усієї України!

Ми безмежно вдячні кожному, хто долучився до святої справи. Ваші пожертви всі спрямовані на виготовлення пам’ятника, жодна копійка не пропала. Тому і ціна його значно нижча, ніж інших пам’ятників.

І саме тому, що кошти люди віддавали від душі, їх ніхто не змушував, є сильна віра в те, що рано чи пізно пам’ятник стоятиме в Полтаві, на Соборному майдані. Всупереч усьому…

Прес-служба Полтавського обласного

об’єднання товариства «Просвіта».

Tags: , , , ,

Comments are closed.

Основна мова вашого переглядача: